Prezidentka 2019

Koncom mája 2018 sme spustili prezidentský model, ktorý odhadoval pravdepodobnosť celkového volebného víťazstva jednotlivých prezidentských kandidátov. Od začiatku predikcie dominoval modelu Robert Mistrík.

Nakoľko sa prezidentské prieskumy takmer rok pred voľbami ešte nerobili, boli sme jediným zdrojom informácií o volebných šanciach vtedy rysujúcich sa prezidentských kandidátov.

Pravdepodobnosti boli niekoľko mesiacov veľmi podobné a menili sa len málo. Výrazne sa však obmenili začiatkom roka 2019, keď do volebného súboja vstúpil Maroš Šefčovič. Ten sa okamžite stal frontrunnerom volieb. V zápätí vo februári, po zverejnení série predvolebných prieskumov, sa na prvú priečku raketovo a s výrazne veľkým odstupom za ostatnými dostala Zuzana Čaputová, ktorá si pozíciu v našom modeli udržala až do volieb. Graf nižšie ponúka prehľad vývoja pravdepodobností od začiatku modelu.

Pravdepodobnosť, že Zuzana Čaputová prezidentské voľby vyhrá, bola 30. marca 2019, teda v sobotu ráno pred otvorením volebných miestností, 80,07%.